"İŞİNİZ, DEĞERİMİZ..."

İhalelerde Avantaj İçin, Yerli Malı Belgesi

Kamu İhalelerini alarak, ürettiğiniz ürünlerinizin satış rakamlarını artırmak istiyorsunuz. Peki, ihaleye tam olarak hazır olduğunuza emin misiniz?

 

Ürettiğiniz ürünleri kamu kurumlarının düzenlediği ihaleleri alarak, pazar payınızı artırmak istiyorsunuz. Ancak, kamu kurumlarının yerli üretimi desteklemek adına ihale şartlarına eklediği maddeler olabiliyor. Bunlardan birisi de “Yerli Malı Belgesi (YMB) Şartı”.

Yerli Malı Belgesi Nedir?

Bir ürünün yerli ve ithal girdilerinin listelenerek yapılan hesaplamalar ile %51′ den daha fazla yerli girdi oranına sahip olması neticesinde Sınai faaliyet gösteren işletmelerin bağlı bulundukları Sanayi/Ticaret Odası tarafından düzenlenen belgedir. Yerli firmalar adına düzenlenir. Yerli üreticiyi Kamu ihalelerinde fiyat avantajıyla destekleyebilmek adına 3 Eylül 2014 tarihli ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/35 Yerli Malı Tebliği yürürlüğe girmiştir.

Belgeyi Alabilmek İçin Ön Şartlar Nelerdir?

Yerli Malı Belgesi, alınabilmesi için firma adına düzenlenmiş geçerli bir Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesinin olması gerekir. Bu iki belge firma adına düzenlenirken, Yerli Malı Belgesi talep edilen her bir ürün için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Ayrıca, yerli malı belgesi alınmak istenilen ürün veya ürünlerin ilgili belgelerde yer alması zorunludur.

Geçerlilik Süresi Nedir?

Yerli Malı Belgesi, 1 (Bir) yıl süre ile geçerlidir. Yenilenmesi için projenin yeni belge başvurusu yapıyormuş gibi yeniden hazırlanması gerekir.

Yerli Malı Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Mal alımı ihalelerinde yerli malı teklifi veren isteklilere %15′ e varan fiyat avantajı sağlanır.

Dayanak : 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 63. maddesinin (c) bendi (“Yerli İstekliler İle İlgili Düzenlemeler” Başlığı)

Sanayi Ürünlerinin Sınıflandırılması

Belge düzenlenen ürünlerin Her takvim yılı başında “Kamu İhale Kurumu” tarafından “Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) Teknoloji Sınıflandırma Listesi” dikkate alınarak belirlenen “Orta ve Yüksek Teknoloji Ürünleri Listesi”nde yer alması durumunda, %15′ e varan fiyat avantajıyla ihalelerde yer alması sağlanır. İlgili listelere aşağıdaki dosyalardan ulaşabilirsiniz.

Sanayi Ürünleri Teknoloji Sınıflandırma Listesi (KİK)

Teknoloji Sınıflandırma Listesi (EUROSTAT)

Paylaş:

Adres

Kızılay Mahallesi, Fevzi Çakmak-2 Sokak, No:36 Kat:2 Ofis No:13 , 06032 Çankaya / ANKARA

Arayın

(0312) 358 08 01 (pbx)

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 08:30 - 18:30

Eposta

bilgi@megrell.com.tr